Dnes je 01. 10. 2024
svátek má Igor

Českolipská nemocnice využívá canisterapii

O zlepšování psychického i fyzického stavu nemocných na oddělení LDN v České Lípě se začala starat, kromě lékařského a ošetřovatelského personálu, i osmiletá fenka Anička a pětiletý pes Bedřich.

Psi rasy americký bezsrstý teriér přichází každý týden za doprovodu canisterapeutky Jany Steiningerové. A jsou dalším důkazem, že pacienti LDN nejsou v českolipské nemocnici jen odloženi a ponecháni svému osudu.

„Návštěvy pejsků mají dobrý vliv na psychiku nemocných a přispívají k jejich větší duševní rovnováze i motivaci pro další léčbu,“ konstatuje primář MUDr. Nikolaj Štaňko. Podle něj oba teriéři pomáhají nabourat každodenní rutinu a vnáší do nemocničních pokojů radostnou atmosféru: „Reakce pacientů jsou převážně velmi bezprostřední.“ Na jeho oddělení je každodenní realitou kvalitní ošetřovatelská a lékařská péče, dobrá strava, pravidelná rehabilitace a řada prospěšných aktivit. „Jen tak mohou nemocní získat reálnou šanci na návrat do domácí péče,“ soudí primář Štaňko.

Psi přispívají k odbourání stresu pacientů a podněcují u nich verbální i neverbální komunikaci. Působí také v rovině rozvoje motoriky s atributem rehabilitační práce, v polohování a v relaxaci.
„Pacienti Aničku a Bedříška nejčastěji hladí, hrají si s nimi, přetahují se, mohou je i odměnit pamlsky, které nosím vždy s sebou,“ říká majitelka psů a canisterapeutka Jana Steiningerová.
„Někdo chce jednoho nebo druhého psa do postele, často oba zároveň, což je samozřejmě dovoleno a žádoucí.“
Psa lze také přiložit podél necitlivé nebo nepohyblivé části lidského těla tak, aby byl pacient motivován se k němu dostat a pohladit si ho. Přitom si pacient uvědomuje existenci této části těla a případně s ní je ochoten i cvičit nebo pohybovat podle pokynů fyzioterapeutky.
Jak doplňuje Markéta Chýlková, koordinátorka z Hospicové péče Svaté Zdislavy, o. p. s., během návštěv u určených nemocných je spolu s canisterapeutem, který od psů neodchází, vždy přítomen někdo z odpovědného ošetřovatelského personálu. „Psi jsou komplexně přeočkováni, nechybí ani certifikát canisterapeutického týmu a potřebné zkoušky,“ připomíná Chýlková.

V Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa, a.s., na oddělení LDN, které disponuje celkem 122 lůžky, je pacientům poskytována vysoká kvalita a široký rozsah péče včetně fyzioterapie a ergoterapie. LDN má kompletní bezbariérové přístupy, moderní koupelny, světlé a pěkně vybavené pokoje. Je zde nový komunikační systém, kdy dorozumívací zařízení mají pacienti i v koupelnách a na toaletách. O zlepšení nálady nemocných se pravidelně stará 13 dobrovolníků. Mezi nimi také harmonikář Ota Vejskal, který dokáže navodit výbornou atmosféru a většinu pacientů do zpěvu a zapojit. Nezřídka zde zahrají a zazpívají žáci ZUŠ Česká Lípa nebo i jiných škol. S pacienty pravidelně probíhají „tvůrčí dílny“ v 9. patře. Hospitalizovaní si zde krátí čas v době své léčby. Procvičují ruce i hlavu – a tak malují, šijí, vyšívají, háčkují atd. Samozřejmostí se již stala nabídka duchovní péče přímo v nemocnici.
Součástí LDN jsou i dva tzv. rodinné pokoje pro paliativní péči. Jedná se o pokoj s hospicovým lůžkem, ve kterém pacient může trávit poslední chvíle života společně se svým rodinným příslušníkem, v soukromí a v klidu. První pokoj je klientům k dispozici od podzimu 2010 a využíván je téměř na 100 procent. Druhý pak od počátku letošního roku a nemocnice ho vybudovala a zařídila ve spolupráci s Městem Česká Lípa, Hospicovou péčí Svaté Zdislavy, o.p.s. a Libereckým krajem ve 4. patře budovy nemocnice. Další aktivitou na rodinných pokojích bude bazální stimulace, která již probíhá delší dobu na LDN. 

Českolipská nemocnice využívá canisterapii
Českolipská nemocnice využívá canisterapii
Českolipská nemocnice využívá canisterapii
Českolipská nemocnice využívá canisterapii
Českolipská nemocnice využívá canisterapii