Prázdniny začínají s Lípou Musicou open-air koncertem na Oybině

Verze pro tisk |

 

Tradiční prolog MHF Lípa Musica na saském hradě Oybin, resp. v prostorách pozůstatků místního klášterního kostela, se pomalu blíží. Již v pátek 30. června si budete moci vychutnat klasické i filmové melodie v podání souboru předních českých hráčů na žesťové nástroje, který nese název Czech Brass. Tóny skladeb Johanna Sebastiana Bacha, Marca Antoine Charpentiera, George Bizeta či filmové melodie z Fantomase, Angélique nebo Forrersta Gumpa vám jistě navodí tu správnou prázdninovou náladu. V pestré směsici melodií zaslechnete i Franka Sinatru nebo Louise Armstronga a bude se vám chtít zavlnit se v rytmu bernsteinovského mamba z West Side Story. Pestrý hudební večer v jedinečných prostorách oybinského hradu bude jako tradičně mimořádným zážitkem. Přijměte pozvání na hvězdnou párty na úvod letní sezóny, poslední vstupenky si můžete zajistit zde a vypravujeme opět i autobus z České Lípy. A pokud by počasí nebylo příznivé, opět je připravena i varianta v suchu v horském kostele v podhradí. 

Lípa Musica se v letošním roce uskuteční již po dvaadvacáté. Od 30. června do 21. října nabídne 19 koncertů na 12 rozličných lokalitách Libereckého kraje i přilehlých regionech včetně saského pohraničí. Pro návštěvníky je letos připraven pestrý program, kterému vévodí téma klavírní hudby, jelikož uměleckou garantkou bude v letošním roce první dáma českého klavíru, Jitka Čechová. Lípa Musica nabídne komorní i symfonické koncerty, ale také přesahy do světa jazzu, filmové hudby nebo tance.

Na slavnostním zahajovacím koncertu a současně Koncertu pro Liberecký kraj v duchu hlavní letošní tematické linky vystoupí současný nejúspěšnější český klavírista v zahraničí Lukáš Vondráček za doprovodu Symfonického orchestru hl města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera a zazní díla Rachmaninova a Dvořáka. Jitka Čechová rozezní klavír za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, ale i sólově v koncertním sále při klavírní manufaktuře C. Bechstein v příhraničním Seifhennersdorfu. Navíc bude pracovat i s talentovanými žáky českolipské ZUŠ v rámci projektu Má to smysl. Perličkou bude písňový recitál, který připravila ve spolupráci s ředitelem festivalu, tenoristou Martinem Prokešem.

Lípa Musica však nabídne i tradiční koncert při svíčkách v Zahrádkách se souborem Collegium Marianum nebo vystoupení světově oceňovaného souboru Janoska Ensemble, který je držitelem několika zlatých desek prestižního labelu Deutsche Grammophon, a který svým svěžím crossoverovým přístupem nadchl festivalové hosty již před lety v Novém Boru. Letos bude mít tu čest vystoupit v rámci otevíracího víkendu českolipského Jiráskova divadla po rekonstrukci. Populárním lákadlem bude večer ve znamení argentinského tanga, který se uskuteční kině Hvězda v Kamenickém Šenově za účasti souboru Escualo Quintet a tanečního dua Tangonexion.

Pestrou koncertní paletu doplňují jména významných zahraničních i českých interpretů, jako je světově respektovaný kontratenorista Andreas Scholl, který vystoupí na závěrečném koncertu s Czech Ensemble Baroque, soubor Anima Shirvani věnující se dialogu mezi evropskou a perskou hudbou, mezzosopranistka Lucile Richardot, která vystoupí s výjimečným Collegiem 1704, duo Davidů Orlowského a Bergmüllera, jež překvapuje spojením klarinetu a loutny v dialogu staré a soudobé hudby, americký loutnista a zpěvák Joel Frederiksen, který složí poctu Leonardu Cohenovi, nebo jeden z nejvýraznějších cembalistů světa Mahan Esfahani, jenž nabídne svůj pohled na ikonické Goldbergovy variace.

Navíc si Lípa Musica připravila opravdový bonbonek pro jaro příštího roku. 9. března 2024 totiž na mimořádném Koncertu pro Liberecký kraj v Divadle F. X. Šaldy v Liberci představí americkou operní superstar 21. století Joyce DiDonato a její cenou Grammy ověnčeným projekt Songplay, který nabízí svůdný i hravý dialog klasických písní a jazzu. Jediné provedení v České republice bude unikátní událostí sezóny.

Z programu můžete vybírat online a rovnou si zajistit i svá místa, neváhejte.  
www.lipamusica.cz

Nahoru